اثر انگشت   

در راستای انجام فعالیت صفحه 52 کتاب علوم زیستی و بهداشت اقای سامان ضیایی دانش آموز سال اول دبیرستان نمونه دولتی شهید ثانی دهدشت تحقیق زیر را برای پاسخگویی مستدل به پرسش های مطرح شده انجام دادند ضمن تشکر از اقای ضیایی و به پاس قدر دانی از اینگونه فعالیت ها خلاصه ای از تحقیق ایشان را در زیر می اورم و کل مقاله در اینده بصورت یک پست جداگانه خواهم اورد .

اثر انگشت چیست ؟اثر انگشت برجستگی های بسیار ریز (قابل رؤیت با چشم غیره مسلح ) است که در لایه اپیدرم پوست قرار دارد و فقط در کف دست ها و پاها است که برای انگشت نگاری تنها بند آخر انگشتان دست را مورد مطالعه قرار می دهند . و به علت ترشحات چربی زیر پوست این آثار انگشت بر اجسام صاف قرار می گیرد که همچنین برای و ضوح آن می توان از پودری استفاده کرد که جذب این چربی ها شده و آنها را به صورت واضح نمایان سازد. 

  این روش در تعیین هویت از دقت 100% بر خوردار بوده و حتی در دوقلو های یکسان(تک تخمکی )  نیز اثر انگشت متفاوت است . به گو نه ای که امکان شباهت دو اثر انگشت 64.000.000.000.000.000/1 ( یک شصت و چهار بیلیونم ) می باشد . 

ایجاد اثر انگشت یک صفت ارثی- محیطی است که هر عامل قبل از تولد می تواند بر آن اثر گذارد مانند فشار های روحی و روانی بر مادر و حتی فشاری که نوزاد وقت تولد متحمل می شود. اثر انگشت کمی پس از تولد کاملاً تثبیت شده و غیره قابل تغییر است .

قابل توجه است که اثرانگشتان یک دست یا دودست هیچ شباهت یا رابطه ای با هم ندارند به همین دلیل در تشخیص هویت و انگشت نگاری از همه انگشتان دو دست نمونه برداری می شود.

 با تشکر فراوان از پزشکی قانونی شهرستان کهگیلویه آقای دکتر دوستی  و مسئول

 دایره تشخیص هویت آگاهی دهدشت آقای اکبریان .  

                                          نویسنده و محقق : سامان ضیائی منابع ومآخذ 

 1 - تحقیقات حضوری از : - رئیس پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویر احمد و شهرستان کهگیلویه. 

- اداره آگاهی و مبارزه با مواد مخدر شهرستان کهگیلویه (دهدشت) .

 2 - کتاب کلیات پزشکی قانونی و مسمومیت ها . 

لینک