پرسش از شما پاسخ از کارشناسان   

در سایت گروه درسی زیست شناسی ، بخشی به نام پرسش از شما پاسخ از کارشناسان ، به نشانی اینترنتی زیر وجود دارد :

پرسش از شما پاسخ از کارشناسان

ضمن تقدیر و تشکر از زحمات کلیه دست اندر کاران این سایت و بویژه بخش ، پاسخ از کارشناسان سایت ، نکات زیر را یادآوری می نمایم :

 1- پرسش : آقا یا خانم یکتا : فصل 5 زیست پیش صفحه 115 درباره پروانه ها صحبت شده خواستم بدونم پروانه های غیرسمی مقلد و غیرمقلد و نیز سمی ها گونه های مختلف اند؟یعنی 3 گونه اند؟ ممنون

پاسخ کارشناسان : بلی سه گونه اند

نقد :

الف - به نظرمی رسد دوگونه صحیح باشد، الف ) گونه سمی ب) گونه غیر سمی ،که گونه غیر سمی شامل دو گروه است ( دو جمعیت است ) یکی جمعیت مقلد و دیگری جمعیت غیر مقلد .

ب – لطفا در صورت امکان اگر سه گونه هستند نام علمی این سه گونه را بنویسید.

ج – اگر دوگونه صحیح است لطف کنید و نام علمی دو گونه را بنویسید .                                                                                                     

2 - پرسش : آیا ستون مهره ها در مار و سوسمار همولوگ است؟ وآیا لگن سوسمار وستیجیال است؟

پاسخ کارشناسان : در هر دو مورد پاسخ مثبت است . 

نقد : در سوسمار لگن وستیجیال نیست ولی در مار هست .

3 – پرسش : میثاق عرفانی : سلام.در صفحه ی 23 کتاب نوشته که اپران از دو بخش ساختاری وتنظیم کننده ساخته شده است. بعد نوشته که بخش ساختاری قسمتی از DNA است که از ان RNA ساخته میشود.حالا پس نتیجه میگیریم که از اپراتور و سه ژن دیگر چون mRNA ساخته میشود(رونویسی میکند)این 4 مورد بخش ساختاری اند اما تو کتاب اپراتور را جزو بخش تنظیم کننده میداند چرا؟؟

پاسخ کارشناسان : .با سلام نتیجه گیری شما در کتاب نوشته نشده است . .رونویسی از محل شروع رونویسی (یعنی کدون آغاز ) آغازمی شود . 

نقد : رونویسی از محل جایگاه آغاز رونویسی شروع می شود ،نه کدون آغاز ،چون قبل از کدون اغاز هم نوکلئو تید هایی وجود دارند ( توالی رهبر ) که رونویسی می شوند ولی ترجمه نمی شوند .

4– پرسش : فاطمه حقى : باسلام می خواستم نحوه ى تولید مثل تریکودینا را توضیح بدید .

پاسخ کارشناسان : با سلام تولید مثل در تریکودینا به شکل غیر جنسی و با تقسیم دوتایی انجام می شود. سلول های تازه ساخته شده اندامک های مورد نیاز خود و ردیف های مژک ها و زواید هایشان را می سازند و بالغ می شوند.  

نقد : تقسیم دوتایی مخصوص پروکایوت هاست ودر مژکداران ازجمله تریکودینا تولید مثل غیرجنسی به روش تقسیم میتوز انجام می شود .

تذکرات  :

 1 - نقد های ارائه شده بر مبنای محتوای کتاب های درسی ارائه شده اند .

2 – باید در نظر داشت که بیشتر پرسش کنندگان ، دانش آموزان و دبیران درس زیست شناسی و - اغلب نگران کنکور – هستند و در نتیجه پاسخ های کارشناسان این سایت را  - به حق -  پاسخ نهایی برای رفع اختلاف نظر های احتمالی موجود بین الف -  کتاب های کمک آموزشی ب -  معلمین ج -  محتوای مبهم و نادرست برخی از مطالب آموزشی کتاب درسی  ، قلمداد می کنند .

3 - پرسش ها و پاسخ ها بدون هیچگونه دخل و تصرفی نگاشته شده اند و برای اطمینان می توانید بر وی لینک مربوطه که در بالا درج شده کلیک کنید .

4 - نقد های فوق طی چند نوبت به صورت ایمیل و تلفنی به سایت گروه ارسال و اطلاع رسانی شد ولی متاسفانه نه هیچ پاسخی به ایمیل اینجانب داده شد و نه تغییری در پاسخ های سایت انجام شد به همین دلیل برای رفع اشکال شخصی خودم و اطلاع از نظرات همکاران محترم این پست را انتشار داده ام و منتظر نظرات شما همکاران و سایر کارشناسان هستم .

 

 

 

لینک