فراتر از کتاب درسی ( ۳ )

 

_ نورون های حرکتی آکسون بلند و دندریت کوتاه دارند و معمولا چند قطبی می باشند در حالیکه نورون های حسی دندریت بلند و آکسون کوتاه دارند و یک قطبی می باشند .

_  غشاء همه سلولهای بدن دارای پتانسیل آرامش می باشد ولی فقط سلول های عصبی و عضلانی قادر به ایجاد پتانسیل عمل هستند .

_ سرعت هدایت پیام عصبی بین 5/0 تا 120 متر بر ثانیه است که نسبت به سرعت هدایت جریان الکتریسته ( جریان برق ) بسیار پایین تر است .

_ سیناپس ها را به طور کلی می توان به دو دسته الکتریکی و شیمیایی تقسیم کرد .

در سیناپس های شیمیایی هدایت جریان همواره یکطرفه است در حالیکه در سیناپس های الکتریکی هدایت دوطرفه است . سیناپس های الکتریکی در شبکه عصبی هیدر وجود دارد و در بدن انسان سیناپس الکتریکی به صورت  gap junction  ( اتصالات بین سلولی منفذ دار ) در ماهیچه قلبی وجود دارد .

_ اعصاب پستانداران می توانند به طور متوسط در حدود 300 پتانسیل عمل در ثانیه تولید کنند و در اعصاب شنوایی از این تعداد نیز بیشتر است .

_ پس از اینکه پتانسیل عمل چند میلی متر در طول تار عصبی پیشروی کرد بخش قبلی تار به حالت آرامش بر می گردد و اماده دریافت تحریک بعدی می شود .

_ برخی از انواع انتقال دهنده های عصبی عبارتند از : انکفالین – هیستامین – نور اپی نفرین – گلیسین .

_ قانون دیل (  ( Dale law :  این قانون بیان می دارد که یک نورون در تمامی سیناپس های خود همواره یک نوع انتقال دهنده عصبی آزاد می کند و در نتیجه تحریکی یا مهاری بودن یک سیناپس شیمیایی توسط انتقال دهنده عصبی تعیین نمی شود بلکه این امر توسط گیرنده های موجود در غشای سلول پس سیناپسی معین می گردد . مثلا استیل کولین آزاد شده از نورون حرکتی در محل سیناپس با عضله مخطط تحریکی است ولی همین استیل کولین وقتی از انتهای عصب واگ بر روی عضله قلبی آزاد می شود منجر به مهار فعالیت قلب می شود .

/ 1 نظر / 19 بازدید
الياسی

با سلام وب لاگ خوبی داريد . اميدوارم موفق باشيد .