نظریه تکامل از دیدگاه علمای اسلامی

 

از انجا که بخش عمده ای از زیست شناسی پیش دانشگاهی به نظریه تکامل پرداخته است ٬ یکی از پرسش هایی که ذهن اغلب دانش اموزان را مشغول می کند و گاه از معلمین خود می پرسند این است که نظر اسلام در باره تکامل و خلقت انسان چیست ؟

در اینجا بدون اینکه وارد مباحث پیچیده مربوط به نسبت علم و دین شویم سعی می کنیم با توجه به تنوع دیگاههای مختلف در خصوص این موضوع طبقه بندی ساده ای  از انواع دید گاهها در در این زمینه را بیان کنیم :

الف – یک نظریه بین خلقت از دیدگاه قران و نظریه تکاملی داروین قائل به سازگاری است ( دکتر یدالله سحابی )

ب- نظریه دیگر قائل به نا سازگاری مطلق میان دیدگاه اسلام و نظریه تکامل است ( علامه طباطبایی )

ج – برخی از شاگردان علامه قائل به ناسازگاری بین دو دیدگاه علم و دین در خصوص خلقت انسان هستند ولی معتقدند که در صورت اثبات شدن نظزیه تکامل باید فهم سابق خودمان از ایات قران در باب خلقت انسان را تغییر بدهیم .

د - برخی دیگر از شاگردان علامه قائل به ناسازگاری بین دو دیدگاه علم و دین در خصوص خلقت انسان هستند ولی راه حل ایشان در رفع ناسازگاری این است که در صورت اثبات شدن نظریه تکامل ٬ می گوییم که خلقت انسان یک استثناء و از باب معجزه است . اشکالی که بر این دیدگاه وارد شده اینستکه این نظریه در مورد خود انسان است و دیدگاه مذکور خود انسان را استثناء می کند !!!

ه – دیدگاه دیگری در این خصوص می گوید در قران دو دسته ایه در باره خلقت وجود دارد ٬ یک دسته خلقت را تکاملی و دسته دیگر خلقت را ثبوتی معرفی میکنند . و لذا از قران هم می توان برداشت تکاملی وهم برداشت ثبوتی کرد .

و – برخی می گویند دین در رابطه با چگونگی خلقت انسان ساکت است و نظری ندارد . و میدان را برای علوم تجربی خالی می کنند .

ز – برخی مانند دکتر شریعتی زبان قران در ایات خلقت را سمبلیک ( نمادی ) می داند .

ح – برخی هم مثل دکتر قرا ملکی معتقدند که زبان قران علمی – تجربی نیست و قران در رابطه با خلقت انسان موضع تجربی ندارد ٬ مثلا قران می گوید " انی خالق بشر من طین " اما نمی گوید تحولی ٬ تبوتی ٬ تدریجی یا ناگهانی.

 

* لازم به یاد اوری استکه نظریه تغییر گونه ها ( تکامل ) امروزه مورد قبول اکثریت زیست شناسان قرار دارد .

 

* برای کسب اطلاعات بیشتر  می توانید به کتاب " موضع علم و دین در خلقت انسان " نوشته دکتر قرا ملکی مراجعه کنید .

/ 6 نظر / 371 بازدید
سيد حبيب نوری

با سلام وبلاگ خوبيه ! ولی اگه شما بتونيد يه سايت را اندازی کنيد بهتره!! طراحی و ... سايت رو من خودم به عهده می گيرم! اگه مايليد با من تماس بگيريد. ضمنا من دانش آموز آموزشگاه علوی هستم .می تونيد از طريق آموزشگاه به من اطلاع بديد!

بهداد

سلام دوست من ، اگر امکان داره بگيد کتاب دکتر قراملکی را از کجا ميشه خريد ؟؟؟ هر چی می گردم پيدا نمی کنم ؟؟؟

سميه اسدزاده

مقاله در مورد برهان نظم و نظريه تکامل

تولدی دیگر

لطفا سایت بالا را مطالعه کنید. ظاهرا شما یک قدم از جهالت فاصله گرفته اید. که البته خوب است. ولی سعی در گول زدن خود نکنید. من هم زمانی مانند شما یک مسلمان نا آگاه بودم و لی خوشبخانه از اسلام و یا بهر بگویم دین خرافات ، جهالت و عقب افتادگی گریختم و به پیامبر عقل تنها پیامبری گه به بشر داده شده ایمان آورم. به امید آگاهی و روشنائی برای همه هممیهنانم.

سارا

نظر من هم نظر قران ولی باید اثبات شود چه طوری میتوان با اقای کامران تماس برقرار کرد چون میخواستم بدونم که چه طوری باید وارد این رشته شد

آهون

موضوعش خيلي پيچيده اس شايد واقعا دكتر شريعتي بهتر بيانش كرده چون خداوند به دليل اينكه خواسته انسان خودش بره دنبال علم و اهل كاوش و جست و جو بشه از نماد هايي استفاده كرده .... به هرحال الان غربي ها هم كه رفتن دنبالش توش موندن ...من نظريه اريك فون دانيكن رو خوندم خيلي جالبه ميگه كه تو كهكشان و در واقع در اين جهان موجودتي رو سياره هاي ديگه هم زندگي ميكنن كه به زمين سفر كردن و با جهشي ساكنان زمين يعني اجداد ما رو هوشمند كردن و اجداد ما اونارو خدا ناميدند ..... به هرحال تا الات كه علماي ديني نتونستن تو اثبات اين مسيله موفق باشن .... ولي جالب بود ....