فراتر از کتاب درسی ۱

* در دستگاه ایمنی دو گونه پادتن تشکیل می شود : الف – پادتن هایی که بر سطح غشای لنفوسیت باقی می مانند . ب – پادتن هایی که از لنفوسیت ترشح می شوند . پادتنهای گروه الف قطعه ای آبگریز دارند که در بخش لیپیدی غشاء جای می گیرند و مانع ترشح انها به خارج می شود و نقش گیرنده های آنتی ژنی را بازی می کنند در حالیکه پادتن های گروه ب فاقد این قطعه ابگریز بوده و به درون مایعات بدن ( خون لنف و مایع بین سلولی ) رها شده و ایمنی هومورال را ایجاد می کنند . باید توجه داشت که این دو گروه پادتن به جز در داشتن یا نداشتن قطعه آبگریز ٬ ساختار و شکل یکسانی دارند .

* بلوغ لنفوسیت هایT  تنها در طول دوران جنینی و مدت کوتاهی بعد از تولد صورت می گیرد و برداشتن غده تیموس بالغین برکمیت و کیفیت لنفو سیت های T  اثر اندکی دارد ٬ چون این سلولها قبلا مراحل بلوغ را سپری کرده و در گره های لنفی تجمع کرده اند . اگر به دنبال قرار گرفتن تمام بدن در معرض اشعه X  ٬ لنفو سیتهای بالغ یک شخص همه از بین بروند دیگر مکانیسمی برای جایگزینی لنفوسیت های T  جدید وجود ندارد 

*  حرف T  از ابتدای کلمه  Thymus و حرف B  از ابتدای کلمه  Bone marrow  ( مغز استخوان ) یا به روایتی از از یک اندام لنفی در پرندگان به نام  Bursa of fabricius  گرفته شده است . 

*  پروتیین های مکمل علاوه بر کمک به انهدام سلول به طور مستقیم  ٬ می توانند به تسهیل فاگوسیتوز توسط ماکرو فاژ ها هم کمک کرده و پاسخ التهابی را هم تشدید کنند .

*  سایر مواد شیمیایی که همراه با هیستامین در فرایند پاسخ التهابی در محل التهاب آزاد می شوند به عنوان مثا ل عبارتند از :  اینتر لوکین ها و قطعات فیبرین و برخی پرو تیین های باکتری ها ( در صورت وجود  در محل التهاب ) و پروتیین های مرحله حاد .

*  اینتر فرونها به گیرنده های موجود در سطح سلولهای سالم متصل می شوند و سلولها را تحریک می کنند تا انواع دیگری از از پروتیین ها( آنزیم ها ) را تولید کنند  و مانع از تکثیر ویروسها می شوند .  

/ 2 نظر / 27 بازدید
حميد رضا اويسی

جناب آقای دوستکام سلام ان شاء ا... موفق باشی از زحمات شما جداْ سپاسگزارم از وبلاگهای شما استفاده کرده و می کنم خدانگهدار حميد رضا اويسی سرگروه زيست شناسی شهرستان بهشهر

سليمان پوزش

با عرض سلام و خسته نباشيدو از وبلاگ شما استفاده کردم. سال نو را به شما و خانواده ی محترمتان تبريک عرض مينمايم.اميدوارم سال خوب وخوشي را پشت سر گذاريد. با نهايت احترام(پوزش)