نکات شکل هاي زيست پيش دانشگاهی ( شماره ۶)

شکل 9-8 :الف)در یک چرخه کالوین به ازاء یک ملکول Co2 ورودی به چرخه ،دو ملکول NADPH   و سه ملکول ATP  مصرف می شود . ب)در چرخه کالوین به ازاءسه ملکول Co2 ،شش مولوکول  NADPH و نه مولکول ATP مصرف می شوند .                  

ج)از ترکیب دو مولکول قند سه کربنه خروجی از دو چرخه متوالی کالوین یک مولکول گلوکز ساخته می شود و در نتیجه برای ساخت یک مولکول گلو کز 18 مولکول ATP  و 12 مولکول NADPH  مورد نیاز است .

د ) همه هیدراتهای کربن ٬پروتئین ها و اسید های نوکلئیک و دیگر مولکولهایی که در سلول هستند ٬ حاصل تجمع و تغییر بخش هایی از قند های ساخته شده در گیاه ضمن فتو سنتز می باشند.

 

(( فصل9))

شکل 4-9 : الف ) نوع اسید نوکلئیک در باکتریوفاژها DNA  می باشد .

ب ) پوشش (کپسید ) چند وجهی باکتریوفاژها در موقع حمله به باکتری ها در بیرون باقی می ماند و فقط DNA ی  باکتریوفاژها وارد باکتری می شود .ج)DNAی باکتریوفاژها به صورت خطی وارد باکتری می شود و سپس در سیتو پلاسم باکتری دو سرنوشت دارد :1- اگر وارد چرخۀ لیتیک شود همچنان به شکل حلقوی باقی مانده و همانند سازی می کند.2- اگر وارد چرخه لیتیک شود به صورت خطی وارد DNA حلقوی باکتری می شود (نوعی مهندسی ژنتیک یا نوترکیبی ژنتیکی ) !

شکل 5-9:الف )پیلی ها بر آمدگی های سیتو پلاسمی می باشند که از میان غشاء و دیواره سلولی و کپسول (در صورت وجود) رد می شوند .در صورتیکه تاژک باکتریایی یک ساختار پروتئینی برهنه است که فاقد میکرو توبو لها ست. ب) تعداد پیلی های جنسی کمتر ازپیلی ها ی معمولی(غیر جنسی ) بوده و اندازه های آنها طویل تراست .

شکل 7-9:الف) منظوراز تثبیت نیتروژن یعنی تبدیل N2جوبه یونNH4+

 ب)آنا بنا هوازی می باشد .

شکل 9-9 : کلستر ید یوم بوتو لینم یک باکتری بی هوازی است.

شکل 10-9:الف )لکه زرد رنگ نشان دهنده محل رشد پنی سلیوم و ترشح آنتی بیوتیک پنی سیلین را نشان می دهد .ب) لکه زیگزاگ مانند و قهوه ای روشن محل رشد و تکثیر باکتری است .

ج) بخش قهوه ای پر رنگ آکار را نشان می دهد که زمینه رشد باکتری و قارچ  را فراهم می کند .(به عنوان محیط کشت)

 

((فصل 10))

 

شکل 2-10 : الف ) کلامیدموناس در تولید مثل جنسی چرخه زندگی ها پلوئیدی دارد.

ب ) کلامیدوموناس هم لکه حساس به نور دارد .

ج ) در تولید مثل جنسی گامت مثبت از یک سویه یا نوع آمیزشی و گامت منفی از سویه ای دیگرمی باشد یا بعبارتی دو سویه آمیزشی مورد نیاز می باشد .

شکل 3-10 : الف ) زئوسپورها چهار تاژکی و گامتها دو تاژکی می باشند .

ب ) اسپورفیت بالغ و گامتوفیت بالغ از نظر ظاهری به هم شبیه بوده و تقریبا ً هم اندازه می باشند.

شکل 4-10 : الف) پیرنوئیدها دانه های پروتیینی هستند که توسط مولکول های نشاسته احاطه شده اند و درون کلرو پلاست قرار دارند .

ب ) چرخه زندگی اسپیروژیر در روش تولید مثل جنسی از نوع چرخه ها پلوئیدی می باشد و اسپیروژیر بالغ ها پلوئید می باشد .

ج ) کلروپلاست اسپیروژیر فنر مانند می باشد . (نواری شکل )

د ) در هنگام همجوشی همواره یک رشته نقش دهنده هسته و رشته دیگر نقش گیرنده هسته را دارد.

هـ ) زیگوتهای حاصل از هم جوشی پوسته ای ضخیم دارند می توانند شرایط نامساعد محیطی را تا مدتی تحمل کنند و بعد در صورتی مساعد شدن شرایط تخم ابتدا تقسیم میوزی انجام می دهد و رشته های اسپیروژیر بالغ جدیدی را می سازد که سلولهای آن n کروموزومی یا هاپلوئید است .

/ 25 نظر / 86 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد زاده

درود برشما آقای دوستکام وبلاگی بسیار زیبا وپر محتوایی دارید که از این بابت به شما تبریک می گویم از وبلاگ وبعضی از مطالب شما کمال استفاده را بردم وبعضی از مطالب را هم سیو کردم وبعدا حتما از اون مطالب استفاده خواهم برد خوشحال خواهم شد که به وبلاگ بنده نیز که کم مرتبط با موضوع ومحتوای وبلاگ شما نیست سری بزنید واگر تمایل داشته باشید با یکدیگر تبادل لینک داشته باشیم منتظرم موفق باشید

ضحی

سلام خسته نباشيد وبلاکتون واقعا عالی بود منم يه وبلاگ زيست دارم اما نه به خوبی مال شما با تبادل لينک موافقيد؟ لطفا من را با زيست يزد لينک کنيد

آموزشيار آزمايشگاه

همکار ديرينه و ارجمند من باعرض سلام و ارادت قصد دارم لینک ها ی همکاران را در یک پایگاه جداگانه بر اساس موضوع جهت استفاده آسان دانش پژوهان عزیز ثبت کنم . لطفا موضوع وبلاگ خود که موید محتوی آن است به طور کوتاه برایم در قسمت نظرات همین پست ارسال فرمایید. با تشکر : آموزشیار آزمایشگاه خون شناسی دانش آموزی سلام گویچه قرمز

کامران دوستکام

سلام همکار محترم و خستگی ناپذير . موضع وبلاگ را ميتوانيد آموزش زيست شناسی برای دانش اموزان و همکاران دبير با تکيه بر کتب درسی معرفی کنيد . متشکرم .

بختياری

سلام.کجاييد؟ديگر نمی نويسيد! اميدوارم باز هم شما را مثل هميشه پرتوان ببينم.

ابراهيم دباغ

سلام آقاي دوستكام به سفارش خودتان جهت سلام واحوالپرسي خدمتت رسيديم موفق وژيروز باشيد [قلب

یزدان پرست

سلام خسته نباشید

حمید از تهران

با سپاس