امتحان نهایی زیست شناسی و آزمایشگاه 2 دی ماه 89

17- شکل روبرو یکی از مراحل تقسیم میتوز را نشان میدهد.

الف- این سلول در کدام مرحله از تقسیم قرار دارد ؟

ب- ژنوتیپ سلول آغاز کننده ی تقسیم را بنویسید.

پاسخ درپاسخنامه: الف - آنافاز ب - aaBBCCdd

_ به نظر می رسد پاسخ قسمت " ب "با توجه به شکل نشان داده شده و نوع تقسیم که میتوز می باشد نادرست است و ژنوتیپ سلول آغاز کننده تقسیم باید aBCd باشد .

نظر شما چیست ؟

 

 

 

/ 14 نظر / 59 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کرام الدینی

جالب است که آقای لطفی از امریکا و ZH و آقای بختیاری از انگلستان کامنت گذاشته اند! [لبخند]

بختياري

سلام.اولين باري كه نظرم ارسال شد ، گفته ي آقاي كرام الديني جلب توجه كرد . حال اين بار اين خدا قوتي به آقاي دوستكام مي دهم ببينم كجايي خواهم بود!نكند در انگلستانم ولي خودم خبر ندارم؟!

بختياري

با عرض پوزش:در نظر قبلی ، (اين) كه بين (بار) و (خدا) وجود دارد اشتباهي تايپ گرديده است.

مازندران

سلام جناب استاددوستکام من ازآنزیم واثرانگشت واداره مواد مخدر نمینویسم ولی دلتنگی ام رابرای کلاس درس توخوب به یاد دارم... یادش بخیردبیرستان امام محمد باقر ع سوق...دلم برای شوخیات و صدای رسای مهربونت تنگه...موفق باشیدوسلامت... حسینی سوق

يغمايي

با عرض سلام وقت بخير ممنون از توجهتون ادرس صحيح وبلاگم رو براتون تو همين پست وارد كردم. از وقتتون ممنون

محمد

عکس جدیدتون عالیه

فاطمه

سلام استاد خوبم ....خسته نباشین واقعا . استادببخشین اگه میشه نمونه سوال هم بزنین ممنون .خدا به همراهتون

فاطمه

سلام- توی متن سوال ذکر شده که تقسیم میتوز است اما در مورد جواب قسمت ب با توجه به اون چیزایی که من خوندم(1 دانش آموز سال سوم) این سلول هاپلوئیده و جواب پاسخنامه اشتباهه.حالا با توجه به این که پاسخنامه تصحیح نشده یعنی سال 89 همه ی برگه ها با همین پاسخ غلط تصحیح شدند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[گریه]

حمید اسدی

با سلام خدمت آقای دوستکام به نظر من اگر در صورت مسئله هم به میتوز اشاره نمی شد باز هم نمی توانستیم بگوییم آنافاز میوز2 درست است.چون مادر این تصویر کروموزوم ها ی همتا داریم.در حالی که در آنافاز میوز2 نباید کروموزوم همتا داشته باشیم. بنابراین این شکل فقط نشان دهنده آنافاز میتوز است هر چند در صورت مسئله هم به آن اشاره نشده باشد..

شحمید اسدی

با سلام خدمت آقای دوستکام آقای دوستکام من از بچه های دانشگاه اراک هستم(سال 67 - یادش به خیر) وخدمت شما ارادت دارم تفسیر شما کاملا درست است روی صحبت من با همین دو بزرگواری بود که ذکر کردیداین نکته راهم خدمت آقای بختیاری عرض کنم که کروموزومهایی که روی آن ها ژن های aو d نشان داده شده همولوگ ودو کروموروم دیگر هم با هم همولوگ هستند و می توان گفت در این تصویر از ژن های مختلف در روی یک کروموزوم ژن aو در دیگری ژن b را نشان داده و . . . . .