قارچ ضد پشه مالاريا در كمك به مبارزه با اين بيماري

قارچ ضد پشه مالاريا در كمك به مبارزه با اين بيماري

محققان مي‌گويند از يك نوع قارچ كه براي انسان يا محيط زيست خطري ندارد مي‌توان براي نابود كردن پشه مالاريا استفاده كرد. به نوشته شماره جديد بولتن بيو تكنولوژي وابسته به دفتر همكاري‌هاي فناوري رياست جمهوري ،اين يافته ممكن است راه را براي توسعه شيوه‌هاي نويد بخش تازه‌اي در مبارزه با اين بيماري بگشايد.

تيمي از دانشمندان بريتانيايي دريافته است تماس با سطحي كه آغشته به اين قارچ است ،مي تواند براي پشه مرگبار باشد. اين مطالعه كه در نشريه ‪ Science‬چاپ شده است نشان مي‌دهد ‪ ۹۰‬درصد پشه هايي كه در تماس با اين قارچ قرار گرفتند ظرف مدت ‪ ۱۴‬روز از بين رفتند. مالاريا سالانه جان دست كم يك ميليون نفر به خصوص كودكان و زنان باردار را در آفريقا مي‌گيرد.

معالجه مالاريا بسيار دشوار است زيرا انگل آن به سرعت در مقابل داروهايي كه براي درمان آن به كار مي‌رود مقاوم مي‌شود و پشه كه ناقل آن است نيز در مقابل آفت كش هامقاومت حاصل مي‌كند. پژوهشگران دانشگاه "ادينبورو" و "امپريال كالج" در لندن ،راه‌هاي مابودي پشه را بررسي كردند. پشه پس از مكيدن خون انسان ،براي چند ساعت روي يك سقف يا يك ديوار مي نشيند تا استراحت كند. محققان در پي كشف چيزي بودن كه اين حشرات را در مدت استراحت آلوده كند.

آنها نوعي قارچ از گونه "بيووريا باسيانا" را از طريق ماليدن هاگ هاي (اسپور) غير فعال به طور مستقيم و همچنين با پاشيدن آن به صورت افشانه (اسپري) روي تور پشه بند امتحان كردند. پس از تماس پشه با هاگ ها،قارچ شروع به تكثير كرده و وارد بدن پشه مي شود و سپس به رشد خود ادامه مي‌دهد. نه تنها بيش از ‪ ۹۰‬درصد پشه‌ها ظرف ‪ ۱۴‬روز پس از تماس با قارچ نابود شدند،بلكه اين وضع چنان براي آنها كوبنده بود كه حتي بيش از تلف شدن به سختي قادر به پرواز و انتشار بيماري بودند. در تست‌هاي آزمايشگاهي ،آلودگي پشه به قارچ به ميزان ‪ ۹۸‬درصد از انتقال مالاريا كاست.

مساله مهم آلوده كردن حشره به اين قارچ در اسرع وقت پس از تغذيه آن از خون آلوده است. درحدود دو هفته طول مي‌كشد انگلي كه وارد بدن پشه شده آنقدر رشد كند تا بتواند فرد ديگري را كه پشه نيش مي‌زند آلوده كند. اگر حشره در اين فاصله كشته شود ،فرصت انتقال انگل مالاريا را نخواهد داشت. دانشمندان گفتند هيچ شاهدي وجود ندارد كه نشان دهد پشه در مقابل قارچ مقاومت حاصل مي‌كند. بر اساس اين تحقيقات و مطالعه ديگري كه همزمان در مجله ‪Science‬ منتشر شده ،كشورهاي غربي از قبل براي استفاده از قارچ در مبارزه با شته، موريانه و ساير آفت ها،مجوز صادر كرده اند.

سرپرست اين تحقيقات در "امپريال كالج"لندن اظهار داشت اگر او بتواند منابع مالي لازم براي مطالعات بيشتر را به دست آورد،قادر خواهد بود يك محصول قابل عرضه را ظرف ‪ ۳‬تا‪ ۵‬سال تهيه كند. منبع


/ 0 نظر / 28 بازدید